8 Ağustos 2016 Pazartesi

MACARİSTAN / BUDAPEŞTE


MACARİSTAN / BUDAPEŞTE

Almanya’dan başlayıp Karadeniz’e dökülen ve bu sırada 10 ülke, 25 şehirden geçen Tuna Nehri‘nin ayırdığı en güzel şehir; yani Macaristan’ın başkenti Budapeşte; hem gecesi, hem de günüzüyle Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Türkiye’den sadece 1 buçuk saat uçuş mesafesinde yer alan Bu Orta Avrupa şehri aslında Buda ve Peşte adında iki ayrı bölümden oluşuyor. Tuna’nın düz olan bölümü Peşte, tepelik olan kısmı Buda.

Budapeşte'nin Simgesi durumunda olan Parlemento Binası


Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte Schengen Vizesi istemekte. Para birimleri Macar Forinti olmasına rağmen heryerde Euro kullanılmaktadır.
Budapeşte’ye 3 veya 4 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Şehir hem gündüz hem gece farklılıklar sunuyor insana. Gece olunca muhteşem ışıklandırmalarından dolayı aynı binaya bakıyorsunuz, sanki farklı bir tur yapıyormuş gibi hissediyorsunuz. 
Gelelim bu genel bilgilerden sonra gezip-görülcek yerler hakkında ki detaylı bilgilere. Biz öncelikle Budapeşte’nin tarih kokan bölümü Buda ile başladık şehri keşfetmeye. 


Royal Palace (Kiralyi Palota): Kraliyet Sarayı 

Buda Kale Tepesi: (Kraliyet Sarayı, Mátyas Kilisesi, Ulusal Galeri, Tarihi Müze ve Balıkçılar Burcu‘nun bulundugu bölge): Şehrin ve Buda yakasının en önemli turistik bölgesi. Burada gezmek, nefes almak insana gerçekten keyif veriyor. Fotograflanacak o kadar cok detay ve tarihi eser var ki...  
Kale Tepesi (Varhegy) bölgesine çıkmak için 3 alternatifiniz var. Bunlardan ilki hop on hop off tur otobüsleri. İkincisi fünikiler (solda), üçüncüsü de yürümek. Yürümek yaklaşık 7-8 dk sürüyor. Bizi yürümeyi tercih ettik. Çünkü her katta ayrı fotolar çekme imkanınız oluyor.


   Kale Tepesine cıkmak için gözkamaştırıcı Szechenyi Zincir Köprüsü'nün hemen yanıbasından tırmanmaya basladık. 

Hep Buda ve Peşte dedim ya, işte bu köprü açıldıktan sonra Tuna Nehrinin ayırdığı iki şehir birleşmiş oluyor ve adı Budapeşte olarak birleşiyor. Zincir Köprü, Budapeşte’de bulunan 12 köprüden birisi ve en eskisi. Buda tarafına geçerken bu köprüyü mutlaka kullanacağınızı ve üzerinde bol bol fotoğraf çekileceginizi tahmin ediyoruz. 

Szechenyi Zincir KöprüsüZincir Köprü'nün yanıbasından Kale Tepesine dogru tırmanmaya basladıgınızda ilk olarak bu güzel kapı karsılıyor sizleri. (sagda) Tur otobüslerinin ve diger araclarında altından gecerek tepeye ulastıgı bu kapı fotograflamaya deger. 
Kale Tepesine tırmandıkça Peşte bölgesini daha güzel gözlemleyebileceginiz manzaralarla karsılasacaksınız. Üstelik Budapeşte'nin gerdanlığı olan Tuna Nehri tüm ihtişamı ile size gözkırpmakta. Bir cok kişi 7-8 dakika da tırmandıkları tepeye biz neredeyse 45 dakikada tırmandık. Her detayı fotograflamak icin oldukça uzun fotograf molaları verdik.


Matthias Kilisesi (Matyas Templom): Macar Kralı Matthias bu kilisede 2 kez evlendiği için kiliseye ismini vermiş. 13. yyda inşaa edilmiş bu kilise Budapeşte'nin en eski binalarından biriymiş. Osmanlı şehri ele geçirdiği zaman kilise camiye dönüştürülmüş (Asağıda) Ayrıca kiliseye doğru bakan Aziz Stephan heykeli de daha sonra yapılmış.


Matthias Kilisesi


Balıkçı Burcu (Fisherman's Basiton - Halaszbastya): Bu yapı bir çeşit  kale. Ama gerçekten masalsı güzellikte... Kendinizi Binbir Gece Masalları'nın birinde gibi hissediyorsunuz. Özellikle gece ışıklandırmalarıyla oldukça masalsı bir atmosfer yaratılan bu yerde fotoğraf  çekmeye doyamazsınız. Üstelik Balıkçı Burcu Matthias Kilisesi ve Aziz Stephen Heykeli ile dipdibe. Ne tarafa dönseniz deklanşöre basıyorken buluyorsunuz kendinizi.

         

 Masalsı güzellikteki Balıkçı Burcu

Kale Tepesine tırmandığınızda sizi muhteşem güzellikte Peşte manzarası kucaklar. Balıkçı Burcundan tüm görkemi ile sizi büyüleyen Parlemento Binası görülmekte. (Asagıda)


Macaristan Parlementosu (Orszâghâz): Ülkenin bağımsızlığını ve gücünü vurgulamak için inşası sırasında ‘haşmet’ kelimesinin mimari hakkını vermek için Tuna kıyısında 40 milyon kiremit, yarım milyon değerli taş ve 40 kilo altın katkısıyla inşa edilmiş eşsiz yapı gündüz büyülediği kadar gece de ışıklandırmasıyla bambaşka bir manzara sunuyor. Biz belki de dışarıdan (hele nehrin karşısından) bakmaya doyamadığımız için içini ziyaret etmedik ancak Budapeşte’de gezilecek yerler listesinin başındaki bu değerli yapı, turistik ziyarete açık. 
Işıklandırılmış Parlemento Binası

Buda Bölgesini gezerken saatin farkına varmadık ancak kulağımıza gelen müzik seslerine dogru yola koyulduk. Böyle şehirlerde festivallere denk gelmek oldukça eğlendiricidir ayrıca yerel halkla içiçe olmak o ülke hakkında daha cok bilgi sahibi olmanızı sağlar. Biz de şanslıyız ki Palinka Festivali'ne denk geldik. Nedir mi Palinka? Macarların yerel içkileri. Giriş ücreti tek girişli veya çok girişli olarak ödeyebiliyorsunuz. Çünkü festival bir kaç gün boyunca devam etmekte. Biz tek girişli biletlerimizi alır almaz soluğu festival meydanında aldık. 

  


Palinka Festivali (oldukça sert bir Macar içkisi)Buda tarafında görebileceğiniz yerlerden biri de Gül Baba Türbesi. Osmanlı hakimiyeti zamanında Budapeşte'de çok sevilmiş bir dervişmiş Gül Baba. Biz gitmedik ama ilginizi çekiyorsa gidilebilir. 


Otelimize oldukça yakın olan bir durak noktasından daha bahsedeyim sizlere. Margaret Adası. Sizin konakladıgınız yer uzak olabilir o zaman şöyle bir tüyo vereyim, tekne turları Tuna Nehri'nin ortasındaki Margaret Adası'na uğruyor, bazıları ise uğramıyor. Margaret Adası'na köprü bağlantısı da var, yürüyerek de gidiliyor. Yürüyüş ve spor için gidiyor yerel halk buraya, piknik de yapılıyor. Yazın ise festivaller ve kafeler sayesinde çok daha canlı bir ada haline geliyormuş. Ayrıca akşamları adada bulunan havuz ışık ve su oyunları ile oldukça rağbet görmekte. 

 

Yine Buda Bölgesinde ziyaret edilecek Gellert Tepesi (Gellert Hegy): Yeşil köprüden Buda tarafına geçtiğinizde tepeye çıkış noktasına geliyorsunuz.
 Gellert Tepesi'nde muhteşem bir Budapeşte manzarası bekliyor sizi hamamları, mağara kilisesi, anıtı ve kalesi ile gezilesi noktaların başında geliyor.Bir de Özgürlük Heykeli (Szabadsag szobor). Bu heykel ülkede 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kısa dönem süren komünizme ait tek hatıra. Komünizme ait tüm yapılar yıkılmış, ama bu heykele kıyamamışlar. Üzerine bir battaniye örtüp 3 gün kapatarak heykeli "güya" komünizmden arındırıp boyamışlar, özgürlüğün sembolü haline getirmişler...


Szchenyi Bath Hamam ve Kaplıcalar:Bu devasa kompleks 1909 yılında yapılmış. Hem dışarıda, hem içeride bir çok havuzu var. Tabii bu havuzlar Termal sularla dolu ve sıcacık.  Buz gibi havada dışarıdaki termal havuzlarda olmak gerçekten çok güzel bir anı oluyor. Kesinlikle vaktiniz varsa gitmenizi öneririz. Çoğunda havlu, mayo gibi ihtiyaçlarınız kiralanabiliyor olsa da, en azından terlik ve mayonuzu almanızı öneririz. Sağlık Turizminde önemli yeri olan Szchenyi Bath Hamam ve Kaplıcaları

Buda Bölgesini anlatmayı bitirdigimize göre gelelim Peşte Bölgesine. Halkın yaşadığı, alışveriş merkezlerinin, dükkanların daha cok olduğu bu bölge de oldukça güzel. Bu bölgeyi gezerken sizlere vereceğim su ipucunu gözardı etmeyin derim: Free Tourist Tour (Bedava Yürüyüş Turu) Lokal bir rehber size 2 buçuk saat boyunca şehrin önemli yerlerini gezdiriyor. Turun bitiminde de siz ona bahşiş veriyorsunuz. Açıkçası bu tur sayesinde şehrin tarihi yerlerini daha detaylı öğrenerek gezebilirsiniz. Günde 10:30 ve 14:30 olmak üzere 2 defa yapılıyor. Turun başladığı yer (buluşma noktası) Vörösmarty Meydanıdır. Rehberin anlatım dili İngilizce’dir.

  

   
Yerel kıyafetleri ile Macar Kızları 

Vaci Utka (Vaci Caddesi): Modern kısmın merkezinde yer alan cadde de lüks restoranlar, kafeler, alışveriş merkezleri hem yerli halk için hem de turistler için buluşma noktası. Ünlü Vaci Caddesi'nin diğer ucundaki Vörösmarty Meydanı şık bir meydan. Hard Rock Cafe ve yılların pastanesi Gerbeaud (kuruluş1858) bu meydanda. 
  
           Avrupa'nın en köklü Gerbeaud Pastanesi

Kahramanlar Meydanı (Heroes' Square, Hösök Tere), Macarlar'ın Avrupa'ya gelişinin 1000. yılında yapılmış ünlü bir meydan. Etrafında müzeler, ortasında heykeller var. Meydana Milenyum Meydanı da deniyormuş.
Aziz István Bazilikası: 96 metre yüksekliğiyle şehrin en büyük kilisesi, parlamentoya yakın konumu ile geçerken ziyaret edilesi binalardan. 

Gelelim Macar Mutfağına. Hediyelik eşya satan tezgahlarda bile görebileceğiniz kırmızı biber Osmanlı'dan hatıra Macarlara. Gerek kurutulmuş çekilmiş, gerekse tazesini alabilirsiniz. Bunun yanında et yemekleri oldukça bol. Macaristan mutfağı zengin  olsa da ağır ve yağlı. Gulaş, balık çorbası, Borjûpaprikâs öncelikli olmak üzere et yemekleri meşhur yemekler olarak sıralanabilir.

Birde Vörösmarty Meydanında kurulmuş seyyar yemek dükkanlarında gördüğüm ve kokusunun beni kendine çektiği Kürtőskalács  (solda) var.Genelde fırınlarda satılıyor ancak seyyar olanları görmek de mümkün. Rulo şeklinde tarçınlı bir hamurişi. Denemenizi öneririm.

İPUCLARI:
1)Budapeşte'yi iki şehir olarak düşünün ve zamanınızı ona göre ayırın ki her yeri gezip görebilesiniz.
2)Oldukça güvenli bir şehir. Hırsızlık veya başka negatif bir durum söz konusu degil.
3)Hop On Hop Off turlar oldukça ekonomik ve tüm şehri rahatça gezebilirsiniz.(Tuna Nehri gezisi dahil)
4) Gerbeaud Pastanesi'nde cevizli tatlıyı deneyin. 
5)Fotograf makinası pilleri veya şarj aletlerinizi yanınızda bulundurun. Fotograf çekecek çok şey var. 

2 yorum: